fbpx

Jak schudnąć bez diety?

Opublikowane przez Natalia w dniu

Sposobów na odchudzanie jest wiele, czy każdy jednak z nich jest dobry? Czy istnieje alternatywa dla restrykcyjnych diet, które prędzej czy później dają o sobie znać w postaci efektu jojo. Jak schudnąć bez diety? Czy to w ogóle możliwe? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Zamiast myśleć o restrykcyjnych dietach, skup się na Twoim sposobie odżywiania. Chodzi o nawyk, który możesz zmienić. To on ostatecznie wpływa nie tylko na sylwetkę, ale również na zdrowie. Pamiętaj, że jest to proces długofalowy. Dobra wiadomość jest taka, że możesz go rozpocząć już dziś. Zwróć uwagę na wymienione poniżej obszary i sprawdź, jak na Ciebie działają.

Jedz powoli i regularnie

Wydaje się banałem, a jednak ma ogromne znaczenie! Gdy jesz w pośpiechu, żołądek nie ma czasu, aby wysłać sygnał o uczuciu najedzenia, przez co możesz zjeść znacznie więcej niż tak naprawdę potrzebujesz!

Regularne spożywanie posiłków chroni z kolei przed napadami wilczego głodu, kiedy można zjeść niekontrolowaną ilość pożywienia. Jeśli jednak nie jesteś głodna o określonej godzinie, na którą zaplanowałaś posiłek, możesz go przesunąć na późniejszą porę.

Warto podczas posiłku skoncentrować się tylko na nim, wyłączając telewizor czy smartfona. To powoli Ci jeść wolniej, bardziej świadomie oraz delektować się smakiem tego, co jesz.

Jedz więcej warzyw

Warzywa mają wysoką wartość odżywczą, a jednocześnie niską wartość energetyczną. Można je właściwie spożywać bez ograniczeń. Dodatkowo, wpływają one korzystnie na nasze zdrowie. To właśnie dlatego w naszym programie Fit 6 mówimy, że można je jeść aż do syta.

Ich sekretem jest błonnik, który rozkłada w czasie cały proces uwalniania energii z posiłku oraz prowadzi do odczuwania sytości. Nie na darmo więc warzywa są podstawą piramidy żywieniowej.

Śpij więcej

Jaki związek ma sen z wagą? Jest kilka powodów. Po pierwsze – mniej niż 7 godzin snu sprawia, że jesteśmy częściej głodni w ciągu dnia. Z kolei osoby, które śpią około 8 godzin dziennie mają szansę spalić o 400 kalorii więcej niż Ci, którzy śpią mniej niż 5 godzin.

Po drugie – problemy ze snem mogą wynikać ze stresu, a ten z kolei prowadzi do spowolnienia metabolizmu. Może zastosować odpowiadające Ci metody relaksacyjne i rozluźniające, które pozwolą spokojnie zasnąć, a w konsekwencji również czuć się lepiej kolejnego dnia.

Dbaj o relaksację

Ten punkt łączy się z powyższym. Zasługuje on na uwagę, bo często jest pomijany przy tematach związanych z wagą. Wysoki poziom stresu podwyższa kortyzol, co z kolei prowadzi do zwiększonego odczucia głodu.

Jak zredukować stres? Tutaj dobrze znaleźć swój własny sposób. Pomocne mogą być ćwiczenia fizyczne, leśne spacery, relaksujące kąpiele, zioła o właściwościach uspokajających, a także zrezygnowanie z przeglądania smartfona przed snem. Co służy Tobie najbardziej?

Używaj wysokich szklanek i małych talerzy

Dzięki tym prostym trikom, będziesz mieć wrażenie, że jesz lub pijesz więcej, w rzeczywistości jednak będzie to mniejsza porcja. W przypadku napojów, nie chodzi tutaj o wodę, a o dodatkowe soki czy inne napoje gazowane.

Najlepiej byłoby je wyeliminować i zastąpić zdrowszą wersją. Jeżeli na dzień dzisiejszy nie możesz z nich zrezygnować, to możesz chociaż ograniczyć ich ilość bez wielkiego poczucia straty.

Dbaj o odpowiednie nawodnienie

O ogromnej roli wody w procesie odchudzania pisaliśmy już TUTAJ. Pamiętaj, że czasem to właśnie uczucie pragnienia jest mylone z … głodem. Ponadto, woda zapełnia żołądek dając uczucie sytości.

500 ml wody przed każdym posiłkiem (minimum 30 minut przed) podkręca metabolizm i w konsekwencji prowadzi do utraty masy tłuszczowej.

Wybieraj produkty pełnoziarniste

Brązowy ryż, kasza czy mąka razowa zaspokajają głód przy mniejszej liczbie kalorii. Zawierają nie tylko moc witamin (głównie z grupy B) i minerałów, ale również mnóstwo błonnika, który wpływa korzystnie na jelita, wchłania toksyny, przyspiesza przemianę materii i pomaga w odchudzaniu.

Żuj gumę bez cukru

Przydaje się jako remedium na nagły atak głodu. Świetnie zapobiega sięganiu po przekąski. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile podjadamy podczas surfowania po Internecie czy spotkania towarzyskiego.

Nie nagradzaj się jedzeniem

Jedzenie ma wiele wspólnego z naszymi emocjami. I to właśnie dlatego tak często trudno nam jest schudnąć. Znasz to? Dostaniesz cukierka, jak … Korzenie tego procesu mogą sięgać dzieciństwa, kiedy to jedzenie miało być nagrodą za coś.

Niestety, takie schematy i nawyki ciągną się za nami w dorosłym życiu, kiedy to ciężką pracę, smutek, niepowodzenie w miłości, chcemy sobie wynagrodzić czymś słodkim. Może lepiej zrobić coś dla ciała (masaż, relaksująca kąpiel) w zamian słodyczy?

Zwiększ aktywność fizyczną

Wszyscy wiemy, że ruch to zdrowie. Ciekawostką jest jednak fakt, że lepiej ćwiczyć przed pierwszym posiłkiem. Dlaczego? Okazuje się, że rano tłuszcze są zamieniane na energię, a nie węglowodany, w konsekwencji czeto spalamy właśnie tkankę tłuszczową.

Jak schudnąć bez diety?

Proces zmian rozpoczyna się od małych kroków, a nie restrykcyjnej głodówki. Jak schudnąć bez diety? W pierwszej kolejności więc przyglądnij się własnym nawykom i zobacz, co jesteś w stanie zmienić i jak się z tym czujesz.

W przygotowywaniu zdrowszych, a jednak ciągle pysznych i wartościowych posiłków może pomóc Ci program Fit6, w którym nauczysz się komponować posiłki tak, aby zadowalały podniebienie, potrzeby organizmu i pomagały schudnąć.