fbpx

Woda na odchudzanie – dlaczego jest skuteczna?

Opublikowane przez Natalia w dniu

Woda zapewnia prawidłowy przebieg procesów życiowych. Buduje komórki i tkanki, jest doskonałym rozpuszczalnikiem, umożliwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, bierze udział w procesach regulacji temperatury, a nawet umożliwia właściwą ruchomość stawów. Jej rola jest również nieoceniona w odchudzaniu. Dlaczego?

Woda na odchudzanie – dlaczego?

Na pewno często spotkałaś się w artykułach ze sformułowaniem „często pij wodę”. Dlaczego jednak tak się dzieje? W jaki sposób wspiera ona odchudzanie?

1. Zaspokaja apetyt – bardzo często pragnienie jest mylone z głodem. Jeśli pijesz za mało, to Twój organizm wysyła sygnał do mózgu, który może być odczytany jako głód. Jeśli następnym razem odczujesz nagły przypływ apetytu, wypij najpierw szklankę wody. Woda wypełnia żołądek, dzięki czemu po wypiciu wody możesz czuć się nasycona, co uchroni Cię przed niezdrowymi przekąskami. Według badań, osoby, które 30 minut przed posiłkiem wypiły szklankę wody, zjadały mniejsze posiłki. To właśnie dlatego polecamy uczestniczkom Programu Fit 6 pić odpowiednią ilość wody.

2. Daje uczucie sytości – dlaczego tak się dzieje? Woda spulchnia błonnik, dzięki czemu czujemy się najedzeni. Żeby dostarczyć odpowiednią ilość błonnika, jedz owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste.

3. Przyspiesza metabolizm – picie wody przed posiłkiem sprawia, że nie tylko jemy mniej, ale również usprawnia przemianę materii. W jaki sposób? Nasz organizm musi ogrzać wypity przez nas płyn, a to oznacza, że wykorzystuje zgromadzone zasoby energetyczne, czyli w konsekwencji nasz metabolizm przyspiesza.

4. Zapobiega powstawaniu zaparć – woda usprawnia trawienie, co ułatwia przemieszczanie się resztek pokarmowych, co w konsekwencji ułatwia nam wypróżnianie. 

Woda na odchudzanie – ile i jaką wodę pić?

Co do rodzaju wody, równie dobra jest gazowana, jak i niegazowana. Nie ma tutaj różnicy. Chyba, że cierpisz na zgagę, refluks, nadkwaśność. Wtedy woda gazowana nie będzie dla Ciebie korzystna.

Zawsze wybieraj wodę wysokozmineralizowaną, ponieważ pozwala ona na skuteczniejsze trawienie pokarmów oraz dostarcza organizmowi większą dawkę elektrolitów i niezbędnych pierwiastków. Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie woda zwiera magnez, wapń, potas, sód oraz żelazo. Woda o wysokim stopniu mineralizacji uchroni Cię przed ryzykiem utraty cennych składników odżywczych.

Ile wody trzeba pić? Zależy to od naszej masy ciała. Jak obliczyć jej ilość? Standardowo, należy pomnożyć Twoją wagę razy 30 ml. Jeśli jednak dużo ćwiczysz, a do tego redukujesz liczbę przyjmowanych kalorii, utrata wody może wynosić nawet 1-2 litry na godzinę.

Czy pora picia wody ma znaczenie?

Jeśli chcesz rozruszać metabolizm, to zacznij już od rana, zaraz po przebudzeniu. Nie tylko przyspieszy to metabolizm, ale również pomoże przy zaparciach. Pamiętaj, aby wypić szklankę wody około 30 minut przed posiłkiem.

Dbaj o to, aby pić regularnie wodę w ciągu dnia, jeśli jednak o tym zapomnisz, możesz nadrobić straty przed snem. Nie przekraczaj jednak wtedy jednorazowo 0, 5 litra.

Jakie są skutki niedoboru wody?

Woda na odchudzanie działa świetnie, ale to nie jedyny obszar, który jest od niej zależny. Brak wystarczającej ilości wody w ciągu dnia prowadzi do migren, zaparć, chronicznego zmęczenia, przybierania na wadze, wzdęć itp. Picie wody nie tylko wspomaga utratę masy ciała oraz oczyszczanie organizmu, ale również poprawia nasze samopoczucie, zwiększa koncentrację oraz wydajność. Wpływa również pozytywnie na naszą cerę, która staje się jędrna, promienna i elastyczna.

Czy można wypić za dużo wody?

Woda na odchudzanie jest cudowna. Nie znaczy to jednak, że możesz ją pić bez ograniczeń. Jeżeli wypijasz znacznie więcej wody niż potrzebuje Twój organizm może dojść do rozrzedzenia krwi. Objawami nadmiernego nawodnienia mogą być zawroty głowy, nudności, drgawki. Jeżeli pocisz się bardzo intensywnie, możesz zamiast wody pić napoje elektrolitowe.

Woda na odchudzanie – sposób na zdrowie

Mamy nadzieję, że wszystkie informacje zawarte w tym artykule sprawią, że będziesz dbać o odpowiednie nawodnienie. Woda na odchudzanie wspiera organizm w wielu obszarach. Zdecydowanie służy to Twojemu zdrowiu oraz pomaga w spadku wagi. Zapraszamy po więcej wskazówek dotyczących zdrowego trybu życia!