fbpx

Jak nie przytyć w święta?

Opublikowane przez Natalia w dniu

Święta to zwykle okazja, aby sobie pofolgować i popuścić, dosłownie, pasa. Niech pokusa skosztowania bogactwa jedzenia na stole nie przysłoniła celu, do którego zmierzamy – zdrowego ciała, zgrabnej sylwetki i dobrego samopoczucia. Jak jeść, żeby się najeść, a nie przejeść oraz jak nie przytyć w święta?

Czym grozi przejedzenie?

Podczas świątecznych spotkań często nie zwracamy uwagi na to, ile w rzeczywistości zjadamy. Po dokładki sięgamy automatycznie – podjadamy, podgryzamy, korzystamy ze wszystkich potraw wystawionych na stół. To może skończyć się przykrymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Może pojawić się zgaga, wzdęcia, senność, refluks. Przejadanie się zwiększa prawdopodobieństwo cukrzycy i chorób krążenia, gdyż zaburza gospodarkę lipidową oraz poziom glukozy we krwi.

Jak nie przytyć w święta? – Kilka rad

Jak pogodzić ciężkostrawne i kaloryczne jedzenie, aby się nim nacieszyć i nie przybrać na wadze? Przedstawiamy kilka porad, o których należy pamiętać w trosce o swoją linię oraz dobre samopoczucie.

  • Pamiętaj, że święta trwają 3 dni. Rozłóż w czasie delektowanie się smakołykami. Zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz tej dokładki bigosu. Nie najadaj się „na zapas”. Nadmiar jedzenia można zawekować lub zamrozić. Szybki obiad w tygodniu, jak znalazł.

  • Jeśli przypadło Ci zadanie ugotowania wigilijnej wieczerzy lub świątecznego obiadu, powstrzymaj się od częstego smakowania przygotowywanych posiłków.

  • Nie zapominaj o ruchu. Choć pewno nie mamy co marzyć o białych świętach, bez względu na pogodę zabierz rodzinę na wspólny spacer.

  • Zaproś do kuchni mniej kaloryczne zamienniki, np. jogurt grecki zamiast majonez do jarzynowej sałatki albo jakościowy olej tłoczony na zimno.

  • Wybierz chudą rybę, np. w galarecie. Jeśli nie wyobrażasz sobie wigilii bez karpia przyrządź go w piekarniku, a nie smaż na patelni.

  • Podobnie na świąteczny obiad podaj pieczony drób zamiast czerwonego mięsa, w towarzystwie surówek.

  • Również ryba po grecku, dzięki obfitości warzyw, może być przygotowana w sposób dietetyczny.

Jeśli jesteś już uczestnikiem Programu Fit6, to wiesz, jak komponować pyszne i zdrowe posiłki. Jeśli chcesz, aby Twoje święta Bożego Narodzenia były nie tylko tradycyjne, ale i smaczne, a przede wszystkim zbilansowane, sięgnij po przepisy z naszego ebooka: https://fit6nutricode.pl/produkt/ebook-radosne-gotowanie-boze-narodzenie/ Nie musisz się obawiać nadmiarowych kilogramów.

Postna wigilia, czyli jaka?

Tradycja nakazuje, aby wieczerza wigilijna była postna, to znaczy bezmięsna. Wiemy jednak, że na pewno nie jest skromna, lekka i niskokaloryczna. Na szczęście, wiele ze składników oraz dań obfituje w wartościowe witaminy i minerały. Sprawdź, jakie wartości odżywcze zawierają potrawy wigilijne.

Na wielu stołach zagości kutia – oblana miodem pszenica z dodatkiem maku i rodzynek. To chyba najbardziej kaloryczne danie spośród dwunastu. Niemniej ziarna pszenicy dostarczają cennych witamin z grupy B oraz E. Mak obfituje w wapń, cynk i selen. Miód zawiera potas, fosfor czy magnez. Jak widać, nie taki diabeł straszny.

Piernik, dzięki zawartości przypraw korzennych, pomaga na trawienie, podobnie kompot z suszu (dostarcza błonnika), jak i napary ziołowe.

Grzyby zawierają minerały oraz wysoko przyswajalne białka, witaminy E, A, D oraz te z grupy B.

Kiszona kapusta jest bogata w witaminę C, wapń i żelazo.

Śledź zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom cholesterolu, a jednocześnie… poprawiają nastrój! Wspierają funkcjonowanie mózgu i poprawiają kondycję włosów oraz skóry.

Zakwas buraczany wykorzystywany do barszczu wpływa na sprawne funkcjonowanie układu trawiennego i odpornościowego.

Jak jeść z przyjemnością, aby nie przytyć na święta

Posmakujmy wszystkich wigilijnych potraw, aby nowy rok przyniósł obfitość i pomyślność. Umiar jest naszym najlepszym sprzymierzeńcem. Cieszmy się atmosferą, obecnością bliskich i wyjątkową oprawą wieczerzy, pamiętając o kilku dobrych praktykach, aby nie przytyć na święta:

  • Jeśli nie możesz się powstrzymać przed podjadaniem, sięgnij po orzechy i mandarynki. Te pierwsze dostarczą drogocennych tłuszczy, a cytrusy są świetnym źródłem witaminy C.

  • Nie zapominaj o naturalnie słodkich bakaliach – daktylach czy figach.

  • Ostrożnie z alkoholem! Lampka czerwonego wina podkreśli smak potraw. Natomiast słodkie napoje przytłumią wrażenia smakowe, a gazowane wzmocnią uczucie sytości.

  • Pij dużo wody. Więcej informacji na temat jej kluczowego znaczenia w diecie znajdziesz tu: https://programfit6.pl/woda-na-odchudzanie-dlaczego-jest-skuteczna/

I co ważne, nie przyczyniajmy się do marnowania żywności. Badania pokazują, że w okresie świątecznym wyrzucamy jej 2-3 razy więcej niż zwykle! Przygotowanie jedzenia w sam raz pozwoli zaoszczędzić pieniądze oraz spożyte kalorie. Nadmiarowe ilości nie będą kusić.