fbpx

Wszystko, co musisz wiedzieć o piciu wody

Opublikowane przez Natalia w dniu

Buduje nawet do 75% naszego organizmu. Jej niedobory mogą być nie tylko groźne dla zdrowia, ale wręcz… śmiertelne. Woda, bo o niej mowa, jest życiodajną siłą, dzięki której czujemy się i wyglądamy dobrze. Jednak wokół jej picia narosło wiele mitów. Ile pić? Kiedy pić? I dlaczego?

Czy wiesz, że już 10% ubytek wody w organizmie powoduje, że jesteśmy niezdolni do podjęcia jakiegokolwiek wysiłku fizycznego? Odwodnienie grozi naprawdę poważnymi konsekwencjami, a często dotyczy one osób na dietach – zwłaszcza tych bardzo rygorystycznych i tzw. dietach cud. Jeśli w trakcie odchudzania nie przyjmuje się odpowiedniej ilości płynów, dochodzi do zakwaszenia organizmu. Nasze ciało nie jest wówczas w stanie wydalić szkodliwych produktów przemiany materii i magazynuje je w organach, a stąd prosta droga nie tylko do efektu jojo, ale przede wszystkim do zatrucia.

Ile wody pić w ciągu dnia?

Przyjmuje się, że powinniśmy pić 1 ml wody na 1 kcal spożywanego jedzenia lub – co łatwiej przeliczyć – 30 ml na 1 kg masy ciała. Ilości te wzrastają w trakcie upałów i wzmożonego wysiłku fizycznego, gdy intensywniej się pocimy.

Najprościej policzysz swoje podstawowe zapotrzebowanie na wodę, gdy podzielisz swoją aktualną wagę ciała na 30. Jeśli więc ważysz 60 kg, zaleca Ci się więc picie ok. 2 litrów wody dziennie, jeśli ważysz 75 kg – już ok. 2,5 litra.

Kiedy pić wodę?

Najlepiej regularnie, przez cały dzień, małymi łykami. Zaczynamy zaraz po przebudzeniu – to bardzo ważne, by nawodnić organizm po nocnej „suszy”.

Unikamy jednak picia do posiłków. Powoduje to, że kwasy żołądkowe się rozrzedzają, a trawienie staje się mniej efektywne. Co ciekawe, popijanie jedzenia sprawia też, że… musimy zjeść więcej, by się najeść. Dzieje się tak dlatego, że „zalane” wodą pokarmy zlepiają się w żołądku i nie zajmują w nim tyle miejsca, ile rzeczywiście powinny. Najlepiej wypić szklankę wody 10-15 minut przed i po posiłku.

Co daje picie wody?

Mówiąc najogólniej – picie wody pozwala zachować sprawne ciało i umysł. Poznaj 15 najważniejszych powodów, dla których każdy z nas powinien się odpowiednio nawadniać.

Przyjmowanie odpowiednich ilości wody:

  1. Zmniejsza apetyt i poprawia trawienie
  2. Pobudza metabolizm
  3. Redukuje cholesterol
  4. Poprawia pracę wątroby
  5. Redukuje cellulit
  6. Wypłukuje toksyny z organizmu
  7. Nawilża skórę, stawy i chrząstki
  8. Dotlenia organizm
  9. Pomaga w dostarczeniu składników odżywczych z jedzenia do wszystkich komórek ciała
  10. Reguluje temperaturę organizmu
  11. Poprawia funkcjonowanie serca i redukuje ryzyko zawału o 41%
  12. Redukuje bóle głowy
  13. Pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację
  14. Poprawia funkcjonowanie nerek
  15. Dodaje energii i niweluje uczucie zmęczenia
Kategorie: Blog