Mięso z drobiu – dlaczego warto je jeść?
Mięso białe jest cennym źródłem białka, dlatego zalecane jest jako uzupełnienie diety. Tymczasem panuje powszechne przekonanie, że to mięso czerwone jest bardziej wartościowe. Pora więc rozprawić się z tym mitem. Dlaczego warto jeść mięso z drobiu oraz czy na pewno jest ono zdrowe?
Mięso z drobiu – jakie ma wartości odżywcze?
Drób jest źródłem pełnowartościowego białka, czyli składnika odżywczego, który buduje nasz organizm. Zawiera również nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy (A, B1, B2, B5, PP, B6, B12). Na szczególna uwagę zasługuje witamina B12, której nie ma w produktach roślinnych!
Znajduje się w nim również łatwo przyswajalne żelazo – istotne dla czerwonych krwinek. Mięso drobiowe zawiera również cynk, fosfor, magnez, potas, selen. Co najważniejsze, ma bardzo niski poziom tłuszczu. W 100 g kurczaka znajduje się zaledwie 1,5 g tłuszczu!
Jak mięso drobiowe wpływa na zdrowie?
Dietetycy dorzucają swoje „trzy grosze” do dyskusji pomiędzy wegetarianami, a zwolennikami mięsa, wspominając o korzystnych dla naszego zdrowia właściwościach mięsa drobiowego. Wzmocnienie serca, zębów i kości; poprawa wyglądu skóry, włosów i paznokci; regulacja poziomu cukru we krwi i stresu, a także właściwości antyoksydacyjne, to najważniejsze korzyści wynikające ze spożywania drobiu. Nawet sportowcom poleca się mięso z indyka ze względu na zawartość białka, które pomaga w budowaniu masy.
Istotna jest również witamina D, dzięki której prawidłowo funkcjonują mięśnie oraz niacyna zmniejszająca uczucie zmęczenia. Mięso z drobiu to podstawa diety dla osób odchudzających się. Dlaczego? Dużo białka, a mało kalorii to idealne połączenie poczucia sytości i przyspieszonego metabolizmu.
Jak spożywać mięso z drobiu?
Czy każde mięso drobiowe ma takie właściwości, jak wyżej wymienione? Zależy. Aby drób był zdrowy i lekkostrawny musisz pamiętać o kilku zasadach podczas jego przygotowania. Unikaj smażenia, bo niepotrzebnie serwujesz sobie dodatkową porcję tłuszczu. Jeśli już koniecznie musisz, zrezygnuj z oleju i skorzystaj z papierowego ręcznika. Zdecydowanie jednak odradzamy.
Najlepiej przestaw się na duszenie, grillowanie, pieczenie i gotowanie mięsa drobiowego. Przy tym ostatnim pamiętaj, aby wrzucać je do już gotującej się wody (do wrzątku). W przypadku pieczenia, możesz dodać kilka kropel oleju, ale nie martw się, w tym przypadku wpłynie to raczej na jego smak, a nie na dodatkowe kalorie. Zrezygnuj jednak ze skóry i podrobów drobiowych, bo zawierają znacznie więcej tłuszczu.
Przy odpowiedniej obróbce możesz jeść mięso drobiowe do woli. Zwłaszcza, że świetnie łączy się z innymi formami i smakami, tworząc pyszne połączenia. Możesz przygotować je na wiele sposobów: faszerowane roladki, pieczone udka z miodem, pierś na parze z warzywami. Smakuje wyśmienicie także z daniami orientalnymi i śródziemnomorskimi.
Jak kupować mięso drobiowe?
Jakość drobiu nie zależy tylko od Twojego sposobu przygotowania go, ale także od producenta. W tej sferze narosło jednak sporo mitów na temat faszerowania kurczaków hormonami i antybiotykami. Tymczasem ich hodowla oraz proces produkcji są ściśle monitorowane, a za brak przestrzegania norm grożą kary.
Przepisy Unii Europejskiej zobowiązują producentów do usuwania całych partii produkcyjnych wyrobów, jeśli w mięsie znajdują się niedozwolone substancje. Jeśli ptaki były chore, normy prawne wymagają, aby ich ubój był możliwy dopiero po 7 dniach od zakończenia terapii antybiotykowej.
Najlepiej kupuj drób z oznaczeniem QAFP (Quality Assurance for Food Products). Czytaj etykiety i sprawdzaj certyfikaty ekologiczne. Drób od dobrego producenta, odpowiednio przygotowany jest zdrowy, a Twój organizm go potrzebuje. Smacznego!